Sports

Humboldt property owner allegedly witnesses theft in progress, gives chase







A rural Humboldt man allegedly witnessed a theft in progress last Tuesday afternoon, Dec. 16, gave chase, called authorities and provided play-by-play coverage  as he tailed the trio along county roads for some 25 miles throughout Richardson County.

The pursuit came to a peaceful end on Highway 73, two miles  south of Falls City near Breezy Hill Cafe, when authorities arrested the three suspects on foot along the highway. They had apparently tried to hide the vehicle, a 1998 Dodge Ram extended cab pickup, among a cluster of trees near 703 Road, just north of the Nebraska-Kansas state line. 

Jason Brownell, 24, the alleged driver of the truck, Everette Loper, 26, and David McPherson, 50, all of Falls City, were each arrested and cited for misdemeanor theft. Brownell was placed in Richardson County Jail on suspicion of driving an unlicensed and uninsured vehicle, as well as driving under suspension - third offense. He later posted bond and was released.

The unidentified property owner initially tried to use his vehicle to block the suspects in their truck, but they managed to get around him by driving through a grader ditch. He made the 911 call at about 1 p.m. and maintained contact with members of the Richardson County Sheriff’s Office as he followed the fleeing pickup, keeping authorities up to date on location and direction of travel. 

In addition to the RC Sheriff’s Office, Sac & Fox Tribe and Falls City Police Departments aided with the case, as did members of the Pawnee and Brown County (KS) Sheriff’s Departments.

ELKS TRACK MEET 2014






6th Grade Boys

100 — 1. Kiefer Salimo, SH; 2. Mason Crawford, FC; 3. Kade Bredemeier, FC; 4. Branson Darveau.

50 — 1. Mason Crawford, FC; 2. Kiefer Salimo, SH; 3. Dillon Huettner, FC; 4. Jamie Stice, SH.

Crab Walk — 1. Kyle Black, FC; 2. Jacob Hoy, SH; 3. Jack Findlay, FC.

Softball Throw — 1. Kyle Black, FC; 2. Braden Oliver, FC; 3. Lane Burns, FC; 4. Jamie Stice, SH.

Long Jump — 1. Kiefer Salimo, SH; 2. Kade Bredemeier, FC; 3. Jamie Stice, SH; 4. Kyle Black, FC.

Soccer Kick — 1. Braden Oliver, FC; 2. Jacob Hoy, SH; 3. Lane Burns, FC. 

5th Grade Boys

100 — 1. Del Casteel, SH; 2. Jace Heckenlively, FC; 3. Jayden Kreifels, FC; 4. Stephen Acton, FC.

50 — 1. Brock Hogue, FC; 2. Jayden Kreifels, FC.

Crab Walk — 1. Brock Hogue, FC; 2. Drake Butler, FC.

Softball Throw — 1. Del Casteel, FC; 2. Brenton McQueen, FC; 3. Stephen Acton, FC; 4. Pacer Chapple, FC.

Long Jump — 1. Brock Hogue, FC; 2. Jace Heckenlively, FC; 3. Del Casteel, SH; 4. Will Vitosh, FC.

Soccer Kick — 1. Alex Pelletier, FC.

4th Grade Boys

100 — 1. Jaden Nolte, FC; 2. Carson Bredemeier, FC; 3. Jakob Jordan, SH; 4. Jake Froeschl, SH.

50 — 1. Carson Bredemeier, FC; 2. Jakob Jordan, SH; 3. Jake Froeschl, SH; 4. Jaden Nolte, FC.

Sack Race — 1. Kevin Salimo, SH; 2. Eric Yang, FC; 3. Cameron Schramm, FC.

Crab Walk — 1. Kevin Salimo, SH; 2. Cameron Schramm, FC.

Softball Throw — 1. Jaden Nolte, FC; 2. Zach Keithley, SH; 3. Dalton Helmick, FC.

Soccer Kick — 1. Cameron Schramm, FC; 2. Josh Palm, FC; 3. Nicholas Keithley, SH. 

Long Jump — 1. Carson Bredemeier, FC; 2. Jakob Jordan, SH; 3. Dalton Helmick, FC. 

6th Grade Girls

100 — 1. Lexi Pokorny, SH; 2. Brynna Bruxellas, FC; 3. Paige Stamper, FC.

50 — 1. Lexi Pokorny, SH; 2. Paige Stamper, FC; 3. McKenzie Witt, SH.

Sack Race — 1. Josey Hollens, FC; 2. Maddie Littrel, SH; 3. Mackensie Nelson, SH. 

Crab Walk — 1. Samantha Wissmann, FC; 2. Brynna Bruxellas, FC.

Long Jump — 1. Lexi Pokorny, SH; 2. Paige Stamper, FC; 3. McKenzie Witt, SH; 4. Maggie McNeely, FC.

Soccer Kick — 1. Allyssa Mez, FC; 2. Mackensie Nelson, SH. 

Softball Throw — 1. Maggie McNeely, FC; 2. McKenzie Witt, SH.

5th Grade Girls

100 — 1. Emma Clark, FC; 2. Shaylee Mackey, FC.

Sack Race — 1. Shaylyn Hanlon.

50 — 1. Emma Clark, FC; 2. Courtney Rumbaugh, FC.

Crab Walk — 1. Emma Clark, FC; 2. Danielle Bippes, FC; 3. Jocie Shopteese, FC.

Soccer Kick — 1. Courtney Rumbaugh, FC; 2. Erin Jones, FC. 

Softball Throw — 1. Danielle Bippes, SH; 2. Sara Black, FC; 3. Jocie Shopteese, FC; 4. Thayer Armbruster, FC. 

Long Jump — 1. Danielle Bippes, FC; 2. Sara Black, FC; 3. Courtney Rumbaugh, FC; 4. Erin Snethen, FC. 

4th Grade Girls

100 — 1. Lauren Malone, SH; 2. Emma Littrel; 3. Madison Stamper, FC; 4. Nia Crawford, FC.

50 — 1. Lauren Malone, SH; 2. Madison Stamper, FC; 3. Erison Vonderschmidt, SH; 4. Nia Crawford, FC.

Sack Race — 1. Madison Stamper, FC; 2. Emma Littrel, SH; 3. Emma Frederick, SH. 

Crab Walk — 1. Emma Littrel, SH; 2. Josie Riggs, SH; 3. Taylor Frederick, SH. 

Long Jump — 1. Lauren Malone, SH; 2. Taylor Frederick, SH; 3. Erison Vonderschmidt, SH.

Soccer Kick — 1. Makayla Mason, FC; 2. Rachel Magdanz, SH; 3. Emma Frederick, SH; 4. Courtney McClintock, FC.

Softball Throw — 1. Rachel Magdanz, SH; 2. Taylor Frederick, SH; 3. Chase Nolte, FC; 4. Erison Vonderschmidt, SH. 

Subcategories